Przejdź do głównej zawartości

O żeglarzu i rozbitku – rewelacyjna książka przygodowa!


 

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest, płynąć pośrodku oceanu, gdy wokół Was tylko granatowa woda, fale uderzające o kadłub i wiatr mierzwiący włosy? Może chcielibyście wyruszyć w rejs ku nieznanym lądom, poznać nową kulturę i przeżywać niezwykłe przygody? Jeśli tak, to książka ,,Robinson Kruzoe’’ autorstwa Daniela Defoe, którą przełożył Stanisław Stampf‘l będzie idealna dla Was!


Powieść po raz pierwszy została wydana 1719 roku, a w Polsce poznano ją pół wieku później. Obecnie mamy wiele wersji dzieła Defoe, a jedną z najpopularniejszych jest ta pt. ,,Przypadki Robinsona Cruzoe’’, ja jednak odnosić się będę do wcześniej wymienionego utworu. 

Książka opowiada o młodym mężczyźnie, który pewnego dnia wyrusza za marzeniami na niebezpieczną morską żeglugę. Wkrótce odkrywa, że morze nie jest takie spokojne na jakie wygląda i skrywa wiele zagrożeń, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Pewnego dnia, w czasie szalejącej burzy statek rozbija się o skały, a jedyny ocalały z załogi Cruzoe trafia na bezludną wyspę, oddaloną od znanych szlaków targowych. Rozbitek, aby przetrwać, musi zmierzyć się z trudami samotnego życia bez wygód i najzwyklejszych przedmiotów codziennego użytku. W jego sercu, mimo ciężkiego losu, który go spotkał, wciąż tli się nadzieja, że jeszcze kiedyś zobaczy swoje rodzinne miasto York i ukochaną Anglię.

Główną zaletą utworu są stosunkowo krótkie rozdziały. Dzięki temu czytelnik szybko i z zaciekawieniem może śledzić rozwój akcji, nie męcząc się i nie odczuwając upływającego czasu. Co za tym idzie, można łatwiej i przyjemniej chłonąć lekturę. Pomocne wydają się również zamieszczone na dole stron tłumaczenia trudnych pojęć. Nie każdy bowiem wie, co to jest np. *rumpel, a dzięki temu może lepiej sobie wyobrazić i zrozumieć, co się przed chwilą wydarzyło i czego dany opis dotyczył.

Dużym minusem powieści jest użyte słownictwo odnośnie ciemnoskórych mieszkańców wysp. Obecnie mówienie w ten sposób świadczy o braku kultury i poszanowania osób o innej karnacji. Pamiętajmy jednak, że w czasach wydania tej książki normą było  wyrażać się w taki sposób, a ludzie nie dostrzegali krzywdzącego znaczenia tych słów.

,,Robinson Cruzoe’’ to powieść, która potrafi nie tylko wciągnąć i zaciekawić, ale również skłonić do refleksji na temat rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne do życia, ile pracy trzeba wykonać, aby np. zjeść zwykłą kromkę chleba, a także jak ważne jest utrzymywanie kontaktu z drugim człowiekiem. Zdecydowanie polecam przeczytać historię Robinsona każdemu, kto lubi dobre książki przygodowe. 

 

*Rumpel – drążek służący do kierowania sterem

 


autor: Marta Jastrzębowska, klasa 6c 

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

W niebiesko – białych barwach Lecha

                

Dorośli i Dzieciaki pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki!!!

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie! Mali przyjaciele potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać zimę! Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zbiórce karmy oraz akcesoriów dla bezdomnych psów i kotów ze schroniska. Zbiórka będzie trwać do 15 grudnia 2024r. Karmę dla psów i kotów oraz akcesoria przynosić można do sali 105. Nauczycielki koordynujące akcję: Faustyna Dunajewska, Joanna Michalak. Jesteśmy wdzięczni za każdy rodzaj pomocy!                                                 Zespół 4newsów Autor: Dominika Mańka, klasa 6b

Co się wydarzyło 14 października 2024r.?

     W poniedziałek, 14 października 2024r., obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano akademię , na którą byli zaproszeni wszyscy pracownicy placówki. Wydarzenie odbyło się o godzinie 13:30 w sali gimnastycznej. Jak przebiegało i co się podczas niego wydarzyło?